Protege Research Symposium

The 2021 Protege Research Symposium will be conducted virtually via Zoom. To participate in this year's symposium, please join us by clicking on the Zoom link for the session.

Date: Tuesday, August 17, 2021
Time: 1:30pm


Session 1: 1:40pm

Chair: Gautam Pillay

Session 1 schedule.
Student Major Presentation Title Advisor
Ben Sabo Computer Engineering Neuromorphic Computing and AI Rashmi Jha
Sean Bridge Compuer Science Learning Environmental Assumptions via Natural Language Processing (NLP) Nan Niu
Tristan Kerkes Computer Science Wireless Magnetoelastic Sensors for Implantable Biomedical Applications Tao Li
Madilyn Coulson Computer Science Simulation and Improvement of a Flapping-Wing Micro Air Vehicle John Gallagher

Session 2: 2:10pm

Chair: Greg Harris

Session 2 schedule.
Student Major Presentation Title Advisor
Rose Dean Biomedical Engineering Investigating the Mechanisms behind Elastin Synthesis Stacey Schutte
Ardeena Ahmed Biomedical Engineering Injectable, cell-degradable scaffolds for bone tissue engineering John Martin
Ryan Brown Biomedical Engineering Tissue-Engineered Biomaterials as a Solution to Peripheral Nervous System Injury Greg Harris
Ahn Vu Biomedical Engineering Developing an Innervated Skin Model Stacey Schutte
Katerina Lambert Biomedical Engineering Engineering a Glioblastoma-on-Chip Ricardo Barrile

Session 3: 2:50pm

Chair: Terry Persinger

Session 3 schedule.
Student Major Presentation Title Advisor
Pierce Elliott Aerospace Engineering Far-Field Characteristics of Liquid Fuel Sprays in Subsonic Crossflows Ephraim Gutmark
Slade Brooks Aerospace Engineering Active Flow Control for Aircraft Maneuvering and Control Daniel Cuppoletti
Matt Boller Aerospace Engineering Near-Field Characteristics of Liquid Jets in Subsonic Crossflows Ephraim Gutmark
Steven Habra Electrical Engineering Gas Turbine Exhaust Gas Temperature Profile Trend Diagnostic Analytic Dan Tyszka / Brian Baab (GE)
Keegan Fitzgerald Mechanical Engineering Simulation and experimentation of deep-hole machining process  Murali Sundaram

Session 4: 3:30pm

Chair: Teri Reed

Session 4 schedule.
Student Major Presentation Title Advisor
Nicholas Haehn Electrical Engineering Trust and Security Issues in Microelectronics Hardware Rashmi Jha
Dillon Patel Chemical Engineering DNA Replication with centrifugally induced micro-heating Aashish Priye
Alison Haley Chemical Engineering Analysis of Partition Coefficients to Stratum Corneum Joanna Jaworska (P&G)
Arnav Komaragiri Computer Science Signal Outlier Detection and Classification Johann Dugge / Julio Muniz (P&G)
Anant Ramji Chemical Engineering Modeling and Simulating Micelles Mark Maupin / Steve Fox (P&G)

Participants

Learn more about this year's participants and the projects they will be presenting this year.

Session 1

Headshot of Ben Sabo

Ben Sabo

Computer Engineering

Presentation Topic: Neuromorphic Computing and AI; Advisor: Rashmi Jha

Headshot of Sean Bridge

Sean Bridge

Computer Science

Presentation Title: Learning Environmental Assumptions via Natural Language Processing (NLP); Advisor: Nan Niu

Headshot of Tristan Kerkes

Tristan Kerkes

Computer Science

Presentation Title: Wireless Magnetoelastic Sensors for Implantable Biomedical Applications; Advisor: Tao Li

Headshot of Madilyn Coulson

Madilyn Coulson

Computer Science

Presentation Title: Simulation and Improvement of a Flapping-Wing Micro Air Vehicle; Advisor: John Gallagher

Session 2

Headshot of Rose Dean

Rose Dean

Biomedical Engineering

Presentation Title: Investigating the Mechanisms behind Elastin Synthesis; Advisor: Stacey Schutte

Headshot of Ardeena Ahmed

Ardeena Ahmed

Biomedical Engineering

Presentation Title: Injectable, cell-degradable scaffolds for bone tissue engineering; Advisor: John Martin

Headshot of Ryan Brown

Ryan Brown

Biomedical Engineering

Presentation Title: Tissue-Engineered Biomaterials as a Solution to Peripheral Nervous System Injury; Advisor: Greg Harris

Headshot of Ahn Vu

Ahn Vu

Biomedical Engineering

Presentation Title: Developing an Innervated Skin Model; Advisor: Stacey Schutte

Headshot of Katerina Lambert

Katerina Lambert

Biomedical Engineering

Presentation Title: Engineering a Glioblastoma-on-Chip; Advisor: Ricardo Barrile

Session 3

Headshot of Pierce Elliott

Pierce Elliott

Aerospace Engineering

Presentation Title: Far-Field Characteristics of Liquid Fuel Sprays in Subsonic Crossflows; Advisor: Ephraim Gutmark

Headshot of Slade Brooks

Slade Brooks

Aerospace Engineering

Presentation Title: Active Flow Control for Aircraft Maneuvering and Control; Advisor: Daniel Cuppoletti

Headshot of Matt Boller

Matt Boller

Aerospace Engineering

Presentation Title: Near-Field Characteristics of Liquid Jets in Subsonic Crossflows; Advisor: Ephraim Gutmark

Headshot of Steven Habra

Steven Habra

Electrical Engineering

Presentation Title: Gas Turbine Exhaust Gas Temperature Profile Trend Diagnostic Analytic; Advisor: Dan Tyszka / Brian Baab (GE)

Headshot of Keegan Fitzgerald

Keegan Fitzgerald

Mechanical Engineering

Presentation Title: Simulation and experimentation of deep-hole machining process; Advisor: Murali Sundaram

Session 4

Headshot of Nicholas Haehn

Nicholas Haehn

Electrical Engineering

Presentation Title: Trust and Security Issues in Microelectronics Hardware; Advisor: Rashmi Jha

Headshot of Dillon Patel

Dillon Patel

Chemical Engineering

Presentation Title: DNA Replication with centrifugally induced micro-heating; Advisor: Aashish Priye

Headshot of Alison Haley

Alison Haley

Chemical Engineering

Presentation Title: Analysis of Partition Coefficients to Stratum Corneum; Advisor: Joanna Jaworska (P&G)

Headshot of Arnav Komaragiri

Arnav Komaragiri

Computer Science

Presentation Title: Signal Outlier Detection and Classification; Advisor: Johann Dugge / Julio Muniz (P&G)

Headshot of Anant Ramji

Anant Ramji

Chemical Engineering

Presentation Title: Modeling and Simulating Micelles; Advisor: Mark Maupin / Steve Fox (P&G)